Pružiny je možne roztřidit na několik žánrů. Každý týp má trochu jiný tvar. Jejích role též jsou rozmanité. Nejvíc známy týp per to jistě pružiny tláčné, které jsou používané v různorodných odvětvích průmyslu. Meně známym žánrem pružin jsou pera tážné, které nejčastějí můžeme najít v dveřech nebo oknech. Třetím velice důležitým druhem pružin jsou zkrutné pružiny.

Historyczne sprężyny

Autor: Internet Archive Book Images
Źródło: http://www.flickr.com

Forma per zkrutných obvykle výpada jako šroubovitý valec a jejích vlastnosti je fakt, že mají nejčastějí nejméně jeden a půl činného závitu. Pružina zkrutná může příjmát energie svislé. Nejlepé používat pera zkrutné ve směru, ve kterém jsou vinuty závity. Není to pravidelné, ale nejčastějí pružiny zkrutné mají běžné zakončení.

Mnohdy zkrutné pružiny vinuté se uživa jako nápor aretační západky zahrazujicí regresivní chod. Zkrutných pružin uživáme na přiklád v ručních brzdách automobilů. Takove pružiny použivají se rozlehle k popouštění točivé sily nebo k udržování tlaku na krátký interval.

Pokud jde o strojírenský průmysl je to technické odvětví, ve kterým pera jsou neobvykle důležité. Hlavně jestli jde o pružiny zkrutné. V strojírenství důležité jsou také fundamenty fyziky a materiály, z kterých jsou vyprodukované částí. Zakládní je to, aby káždá součást strojů byla jistá a dobře fungovala. Přečtěte si celý článek: Přečtěte si.

Zkrutné pružiny je možné produkovatvyrabět ve dvou primárních žánrach. Prvni typ má přiléhající závity a druhy druh má vůlí mezi závity. Pera se závity přiléhavými se upotřebuje pro nehybný. U takových pružin vznika při výrobní funkci k oboustrannému tření mezi závity, což může způsobit snížení životnosti pera. Přiléhající závity jsou hodně významné protože obvykle brání dokonalému okuličkování pružiny. Proto jsou pro opakujicí se zatížení upotřebováne pružiny vinuté s vůlí mezi závity. Můžeme také rozčlenit pera z důvodu materiálů, z kterého zůstaly výrobené. Nejpopularnější jsou jistě pera kovové. Populární jsou rovněž pružiny pryžové. druhy per je možné rozdělit na menší skupiny.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Aby pružina výborně pracovala musi být zaručený dostačujicí prostor. Pera zkrutné jsou velice důležité pokud jde o průmysl. Najdeme nálezt je v většině mašín, které používané jsou v průmyslu a jejích ůkole jsou široké. Těžko mlůvit o průmyslu, ve kterým neužívalo by se pružin zkrutných. Zkrutné pružiny jsou využíváne v mnoha odvětvích a bez ních průmysl nemohlo by se tak kvapně rozvijět.