Zřídkakdo uvědomuje si, že pružiny jsou kusem naší obyčejností a že můžeme je objevit v většině věcí, které každý den používáme. Měli byste pouze rozhlížet se po Vaším bytě, aby nalezt spousta předmětů, které pracují s pomocí per. Pružina většinou je drobným dílem, ale jí role je skutečně významná.

Pružiny

Źródło: http://www.vanel.com

Je velice pravděpodobné, že kdy čtete tento článek máte na své dlaní hodinky. Jak už můžete se domyšlet též v hodinkách najdete nevelkou, ale velmi malé, ale velmi významné pero. Trošku meně pravděpodobné je to, že sedíte teď na staré pohovce. V dnešní době metoda výrobení kanapí je růžný než kdysi, ale určitě máte na pamětí staré gauče, které vevnítř měly pružiny. Občas pružiny dělaly díry v čalounění, nyní způsob jejích produkce je víc bezpečný, a teto situace už nemají místa.

Moc per můžeme také nalezt v naších automobilech. Jsou velmi významné pro amortizace pneumatik, ale rovněž další elementy využivají pera pro sve fungování.

Pokud otevřeme kryt motoru rychle zjistime nejméně několik per.

Pružina

Źródło: vanel.com

Per můžete rovněž hledat v Vaší kuchyní nebo v spižírně. Použiva se jích k uzavíraní kelímků s výrobky, které chcete uchovat na zimní období. Jíny předmět, který najdete v kuchyní to otvírač konzerv. Bez pružiny vůbec by nepracoval a byl by nepotřebný. Další zajímavé upotřebovaní pružin najdete v většině stánků. Myslíme tady o hračce, která vypada jako pružina a většinou je mnohobarevná. Hračka umí sestupovat se schodiští a je zábavou nejen pro dětí. Další neobvykle použití pružiny, o kterých ví malokdo jsou pružiny, kterých uživají rybáře u svých rybářských prutů. S pomocí toho rychlejí a snadnějí mohou chytat ryby, protože pero je plnidlem a drží návnadu na svým místě.

Pružiny se uplatňují téměř ve všech odvětvích . Jsou dodávány především pro automobily, motocykly, traktory, lodě i letadla a to znamena, že každý prostředek dopravy použiva per. Najdete je také v kolejových vozidlech a elektrotechnických strojech a přistrojech, výpočetní technice, výrobkách spotřebního průmyslu a ostatních oboréch všeobecného strojírenství. Kratcé celá technika ma něco společného s pružinami.

Většinou napsali jsme zde o meně jistých použivaní per. Jak můžete se domyšlet pružiny nacházjí se takřka ve všech mašinach. A třeba pamatovat jak velkou rolu hrají.