V dnešní době asi každý ví, jak vypadá věřejný záchod v obchodním centru, které je kdekoliv v Evropě, a dokonce pokud se objeví jakési rozdíly, nejsou ony vůbec velké. Proto, jestli někdo se nepřipraví, může být velmi překvapen, jestli půjde na nákupem na příklad do Tokya buď ostatního významného japonského města. Nejen, zdánlivě obyčejné, toaletní přístroje se někdy velice liší, ale můžete nalézt tam i předměty, které se zřídka v ČR a Evropě používá. Z toho důvodu teď stojí vědět, čím se charakterizují věřejné záchody v japonských obchodních centrech.

toalety

Autor: Melissa Wilkins
Źródło: http://www.flickr.com
Zpočátku nejlépe zdůraznit, že novodobé Japonsko je místo, kde asijská tradice koexistuje bezprostředně s západní – proto nejednou obsahují zároveň pokročilou elektroniku a pohodlí charakteristické pro japonským preference. Moc nejednou japonské záchody jsou na dřepení, ale není to vůbec jediná možnost v tom ohledu – populární jsou také washlety, podobné k západním, ale s větším množstvím funkcí. V dnešní době nejlépe vědět, že jeden z druhů těchto washletů dokonce získal první pozici v knize světových rekordů v ohledu nejpokročilejších záchodů. Takový washlet je spojení typické klozetové misy s bidetem, a může obsahovat např.: vysoušeč, jemné topení, přístroje pro masáž anebo automatické spláchování. Moc takových toalet v hypermarketech má i funkce, díky kterým uživatel může kontrolovat teplotu vody během mytí, buď množství a tlak tekoucí vody. Ačkoliv pro nějakého člověka z západu může to vypadat docela divné, původem takové situace je velmi opatrné držení hygieny, jež Japonci věnují větší pozor a úctu; např. docela vyrazný je rozdíl mezi sféry čisté a nečisté.

Japonské věřejné záchody v obchodních centrech a hypermarketech obsahují často také ostatní dodateční přístroje, které na západě nepotkáte – třeba „Otohime“, přístroj který ztlumí zvuky močení. Kvůli kultuře, ve jež činnosti konáné v záchodě patří k tématice tabu, některé ženy nechtějí, aby je kdokoliv slyšel, když jsou v záchodě v jakékoliv věřejné budově. Kromě těch všech strojů v moderních japonských záchodech jsou dosažitelnéé další zařízení, které známe ze Západu – tř. osouseče ruk anebo papírové ručníky. Jako na západě, bezdotykové osouseče rukou nejsou používané jedině kvůli velké popularitě elektroniky, ale hlavně jejich vlastnostem – ušetří moc peněz, jestli je přírovnat s tradičními papírovými ručníky, nejednou i omezí množství odpádků v formě použitých ručníků.