Veřejné toalety najdete obvykle v centrách měst či v jiných místách, kde pobýva hodně lidí. Výborným příkládem je metro. Nicmeně bez ohledu na to, kde to je většina z nás spojuje veřejné záchody s něčím hnusným a s nečistotou. Bohužel mnohdy je to pravda. Veřejné toalety často jsou placené a není to problém jestli jejich stav je náležitý. Mimo čistoty velmi důležitá je bezpečnost a také prřístupnost pro osoby s omezenou pohyblivostí.

toaleta publiczna

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

V naším článku chceme charakterizovat Vám pozoruhodné záchody, které je možné využit v různých částech světa. Myslíme, že nejvíc pozoruhodné toalety můžete najít během cestování po Asie. Japonské toalety jsou známé na celém světě. Je tak z toho důvodu, že jsou velice moderní. Pro průměrného člověka z Evropy pravděpodobně bude to kulturní šok. Zdánlivě toalety vypadají skoro stejně jak té, které využíváme každodenně.

Japonské toalety mají několik velice pozoruhodných funkci. Jsme jistý, že udiví Vás prkýnko, které se samo zvedá a poklada. Kromě samosklopnosti prkýnko občas ma funkce masírování. Ale není to konec překvapení. Některé prkýnka jsou ohřívané. Musíme říct, že především v zimě je to skvělý nápad. Někdy můžete nalézt rovněž prkýnko, které se bude samostatně dezinfekovat. Nemusíte nic čistit, aby sednout na plochu bez bakterie. V japonském záchodě můžete si poslouchat hudbu. Je to normalní výbava každé toalety. Japonské záchody jsou plné elektroniky a občas mají opravdu hodně funkci.

Pozoruhodným příkládem je samočinné mytí. Po skončení potřeby stačí tisknout příslušné tlačitko, aby záchod umyl Vám zadek. Určitě použítá voda bude vlažná. Můžete též kontrolovat tlak vody. Po omývaní můžete vysušit si zadek díky speciálnímu osušovači. V Japonsku existuji též záchody, které kontroluji zdravotní situace uživatelů. Záchodova mísa analyzuje moč, měří tlak a také tělesnou teplotu. Vedle toho važí a informuje o hmotnosti těla.

toaleta publiczna

Autor: shrinkin’violet
Źródło: http://www.flickr.com

Japonci mají speciální boty, kterých využívájí jenom v toaletě. Je vidět, že pro Japonců hygiena je doopravdy velice podstatná. Inteligentní toalety jsou velice zajímavé. Možné, že někdy podobné záchody budou populární také v Evropě. Až do této doby musíme využívat obyčejné záchody. Doufejme, že veřejné záchody, kterých budeme používat budou alespoň čisté.