Dnes asi není možné popisovat průmysl v Česku bez brání v úvahu motorového odvětví. Už rok 2014 byl velice pozoruhodnou dobou pro výrobu a prodej motorů – různorodých automobilů, autobusů a motocyklů.

Současně úspěchy celý čas rostou, co samozřejmě má vliv na místní ekonomiku – průmysl je její vážná část. Pravděpodobně tento trend se bude stávat během času ještě populárnější, protože dle statistik více Čechů než v dřívější době jezdí autem.

zakład przemysłowy

Autor: Jim Bowen
Źródło: http://www.flickr.com

Teď pilíři tuzemského prumyslu kromě výroby vozidel jsou stroje, elektronika, vojenský průmysl, stavební, chemie a oděvy. Trochu menší, ale také důležitou roli odehrává průmysl zemědělský a potravinářský – znamé jsou lokální piva, moravská vína a některé druhy sládkostí, nejednou také exportované. Nejlépe pamatovat, že hlavní průmyslová místa v České republice jsou Praha a okolí, Plzeň a Ostrava – celý čas se tamhle objevují nové továrny a zboží vzhledem k snadné dopravě a dostupu k surovinám. Pozoruhodný trend průmyslu je investice v nové a zelené technologie – zároveň jestli jde o neškodné zdroje energie, elektrotechniku anebo stavebnictví. Je to trend, jenž se od krátké doby, ale pravidelně rozvíjí – celá řáda společností pozoruje výnalezy a je určuje v start-upech. Nyní velice pozoruhodné zprávy o tom jsou dostupné na internetu, kde je možné také se podívat na trhy a festivale – pozorování jich je velice efektivní řešení, jestli někdo se zajímá o současný průmysl v ČR.

Český průmysl to také celá řáda zaměstnanců – v roce 2000 jejich počet dosáhl až 1/3 celé populaci obyvatel, a velký je také v současné době. Ještě v 2005 část průmyslu v českém HDP byla velká, protože skoro 40 %. Průmysl hutnický je dnes výrazně spojený se strojirenským, z tohoto důvodu často mají ty dva druhy podobná centra. Moc odvětví je ovlivněných mechanizaci, například průmysl potravinářský a motorový. V dnešní době hned se rozvíjí průmysl gumárenský, kosmetický, zbrojní a je exportoványch mnoho výrobků – třeba letadla, zařízení pro noční vidění a dalekohledy. Je také viditelný vývoj zájmu o IT, sluneční energii a vodohospodářství.