Průmysl v ČR se označuje velmi vážnou roli. Množství Čechů zaměstnaných v odvětví průmyslu sáhá 40 % aktivních (v ekonomickém ohledu) obyvatel. Těžký průmysl má v ČR dlouhodobou tradici a je do dnešní doby potřebný ve výrobě mnohých přístrojů a vybavení – třeba ve výrobě aut a letadel, čistících prostředků, stavebnictví a elektřiny. Již hledaní článků anebo novin v vyhledávače internetových stránek dává možnost rozšíření poznatků v ohledu dnešního stavu těžkého průmyslu a nových jevů.

przejdź do strony www

Autor: Western Area Power
Źródło: http://www.flickr.com

Klíčové odvětví tuzemského těžkého průmyslu jsou přede vším hutnictví, výroba strojů, výroba elektřiny, zbrojařský průmysl a těžba rozmanitých surovin. Bez ohromného množství výrobků těžkého průmyslu nemůžou dobře fungovat takové ostatní klíčové odvětví, jako tř. zemědělství, pokročilá technologie, zdravotnické zařízení anebo také různorodé každodenní vybavení. K tuzemským surovinám, které jsou získané díky těžkému prumyslu, patří přede vším ropa, neželezné kovy, hnědé a černé úhlí, stříbro a zemní plyn. Zbrojní těžký průmysl je v ČR velice pokročilý a hodně výrobků je exportovaných – mnoho do Pakistanu, Tuniska a Saúdské Arábii. Jsou to takové výrobky, jako na příklad obrněné vozidla a pistole. Ostatní výrobky jsou nakupované tuzemskými podníky buď exportované do států EU. Kvůli velké poptávce dnes těžký průmysl je vysoce soudobý a vážnou roli odehrává robotika a péče o životní soustředí. Nejlépe také pamatovat, že v dnešní době rafinerie vyrabějí ropu v takových českých místnostech, jako Litvínov anebo Kralupy nad Vltavou, která je poté používaná v různých odvětvích petrochemického a strojirenského průmyslu.

Inwestycje budowlane

Autor: Taras Kalapun
Źródło: http://www.flickr.com/photos/xslim/308450382/

Stojí to za to, vědět, že současně existuje celá řáda míst, ve kterých těžký průmysl je v ekonomickém ohledu důležitý – hlavně blízko východu v ČR a na severu, mimo moravskoslezkého kraje (kde je celá řáda zdrojů černého uhlí a železa), Brna, Mladé Boleslavi (známé z motorového průmyslu) a i Čech. V Brně a Pardubicích velice klíčový je průmysl chemický, mimo Ostravy a Kladna – hutnický, v okolí Slezska – těžební a hutnictví. V tomto ohledu existuje široký výběr možností a nejefektivnějším nápadem na poznání současného průmyslu je prohlížet články z odborních webových stránek, kde můžete nalézt celou řádu zajímavých informaci.